اتصالات پلی پروپیلن

آشنایی با اتصالات پلی پروپیلن (PP)

اتصالات پلی پروپیلن (PP) از مواد خام پلی پروپیلن ساخته شده است. البته در خیلی از محصولات پلی پروپیلن که به اصطلاح اتصالات سفید شناخته میشوند از ترکیب پلی پروپیلن و فلز استفاده میشود. ساختار شیمیایی منحصر به فرد پلی پروپیلن کیفیت بالا را تضمین می کند و آن را به یکی از قوی ترین مواد در صنعت پلاستیک تبدیل می کند.

اتصالات PP به طور گسترده استفاده می شود زیرا خورده نمیشود و انعطاف پذیری را ارائه می دهد. محصولات ساخته شده از این مواد در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و به طور قابل توجهی تولید خود را گسترش می دهند. به علت ویژگی های محصولات پلی پروپیلن، از این اتصالات در لوله کشی های آب آشامیدنی نیز استفاده میشود. چرا که این محصولات باعث جلوگیری از رشد قارچ ها و باکتری های موجود در آب میشوند.

اتصالات پلی پروپیلن

در گذشته، لوله ها و اتصالات گالوانیزه عمدتاً برای سیستم های لوله کشی ساختمان استفاده می شد. با این حال، اجرای لوله کشی با این مواد کند و خسته کننده بود. با گذشت زمان، لوله های گالوانیزه زنگ زدند و آب را آلوده کردند. امروزه لوله‌ها و اتصالات PP جایگزین استفاده از لوله‌های گالوانیزه شده‌اند و پیشرفت‌های چشمگیری در این صنعت ایجاد کرده‌اند. هم چنین سیستم های قدیمی منسوخ شده اند. چرا که با گذشت زمان به این موضوع پی برده شد که هزینه های حمل و نقل ، نگهداری ، تعمیر و … لوله و اتصالات گالوانیزه بسیار گران تر از لوله و اتصالات پلی پروپیلن می باشد.

ویژگی ها و موارد استفاده از اتصالات PP

اتصالات پلی پروپیلن یا اتصالات PP که زمانی به رنگ سبز تولید می شدند، اکنون عمدتاً در رنگ سفید تولید می شوند. آنها در اندازه های مختلف از 1/2 اینچ تا 3 اینچ (20 میلی متر تا 90 میلی متر) هستند.

این اتصالات با استفاده از ابزاری به نام آهن مونتاژ می شوند و به سرعت با کاتر برش مانند برش داده می شوند و فرآیند را سریع و آسان می کنند. این اتصالات در برابر دماهای بالا مقاومت می کنند، در دمای 160 تا 180 درجه سانتیگراد ذوب می شوند و در برابر اسیدها و بازها بسیار مقاوم هستند و در صنایع مختلف کاربرد دارند:

 • لوله کشی صنعت ساختمان
 • تاسیسات آب و فاضلاب
 • سیستم های آب سرد و گرم برای رادیاتور
 • کاربری کارخانه صنعتی
 • سیستم های اسیدی و اساسی
 • کاربردهای عایق الکتریکی
 • مقدمه ای بر انواع اتصالات PP

محصولات متنوعی از اتصالات پلی پروپیلن موجود است که استفاده از آنها را در سیستم های لوله کشی ساده کرده و تکمیل پروژه را تسریع می کند. در پایین به چند محصول از مهم ترین اتصالات پلی پروپیلن اشاره شده است :

زانو جوشی : در زوایای 90 و 45 درجه، از 20 تا 90 (1/2 اینچ تا 3 اینچ) موجود است. از این زانوها برای تغییر جهت لوله یا جریان سیال استفاده می شود.

سه راهی های فیوژن PP:

این سه راهی ها در دو مدل از اندازه های 20 تا 90 میلی متری هستند که دارای سه راهی سه وجهی برابر یا سه راهی تبدیلی با دو طرف مساوی و یک طرف کوچکتر هستند که معمولاً برای اتصالات شاخه استفاده می شود.

بوش PP فلزی: انتهای رزوه ای فلزی آن از طریق همجوشی PP به لوله های سفید متصل می شود. انتهای دیگر آن دارای یک بوش فلزی رزوه ای است که به وسایل رزوه ای و اتصالات گالوانیزه متصل می شود.

بوش تبدیل PP: شبیه یک بوش ساده اما یک طرف آن کمی کوچکتر است. این در اندازه های مختلف از 1/2 تا 3 اینچ موجود است و برای تنظیم اندازه لوله استفاده می شود.

بوش ساده: شبیه یک سیلندر ساده، در اندازه های 20 تا 90 میلی متر تولید می شود که معمولاً برای اتصال دو لوله PP با اندازه مشابه استفاده می شود.

زانویی بوش رزوه دنده: این اتصال که تماماً از پلی پروپیلن ساخته شده است، دارای یک انتهای ساده متصل به لوله های سفید و انتهای دیگر با بوش رزوه دنده برای اتصال به وسایل و اتصالات گالوانیزه است.

شیر شیر PP سفید: به طور خاص برای استفاده با لوله ها و اتصالات PP طراحی شده است، زیرا هیچ رشته ای در ورودی یا خروجی خود ندارد. با استفاده از همجوشی با ابزار آهنی به لوله ها متصل می شود.

سایر اتصالات PP سفید شامل کلاهک های پوششی، بسته شدن لوله ها، زانوهای افست، اتصالات چهار طرفه، اتصالات سه طرفه زاویه دار، قالب ها، دریچه های شیر مجهز به بوش، و مهره های آستین لوله رزوه دار هستند.

مزایا و ویژگیهای اتصالات PP

 • دارای چگالی کم
 • خاصیت کششی بالا
 • مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی
 •  انعطاف پذیری بالا
 • طول عمر بالا
 • مقاومت بالا در برابر پوسیدگی
 • هزینه اجرای کم
 • سرعت اجرای سریع و آسان

همانطور که مطالعه کردید، محصولات پلی پروپیلن یکی از بهترین جایگزین ها برای محصولات فلزی قدیمی به شمار میرود. این محصولات با ویژگی های خاص خود تبدیل به یکی از پرفروش ترین محصولات حال حاضر بازار کشور شده اند. نکته مهم و پایانی این است که به هنگام تهیه لوله و اتصالات پلی پروپیلن به برند و کیفیت محصول توجه کنید تحت هیچ شرایط لوله و اتصالات ترک دار نخرید.