در حال نمایش 11 نتیجه

100
125
300
350
400
+6
50
80
150
200
250
65

اتصال قابل پیاده چدنی دیسمتینگ

1,870,000 تومان
100
125
150
200
250
+1
80

شیر خودکار چدنی

2,200,000 تومان 1,760,000 تومان

اتصالات فلنجدار

اتصالات فلنجدار با استفاده از فلنج صورت می گیرد. این اتصالات به صورت دیسک هستند که دارای ظاهری ساده در خطوط لوله کشی به کار برده می شوند. در واقع استفاده از این اتصالات برای نصب شیرآلات، لوله ها و همچنین استفاده از آن ها در سیستم های لوله کشی صنایع مانند نفت، گاز و پتروشیمی بسیار مناسب است.

به همین جهت برای نصب این قطعات با اتصال فلنجی، می توان با استفاده از پیچ و مهره که تعداد آن ها بر اساس سوراخ روی فلنج ارائه می شود، اقدام کرد. جنسی که برای فلنج ها استفاده می شود، معمولا از استنلس و یا فولاد است. اما از متریالی دیگر مانند، آلومینیوم، برنز، چدن و… ارائه می شوند. اتصال فلنجی در انواع مختلفی تولید می شود که هر کدام ویژگی های و کاربرد های خاصی برای استفاده دارند.

اتصالات فلنجدار

اتصالات فلنجدار چیست؟

فلنج ها یکی از بهترین نمونه های اتصالات هستند که برای اتصال لوله ها به یک دیگر و یا شیرآلات و تجهیزات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. این اتصالات بعد از جوشکاری نمونه هایی بسیار پرکاربرد هستند که در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

  • فلنج های لوله
  • واشر
  • پیچ و مهره

مزایای روش اتصال با کمک  فلنجی چیست؟

برای استفاده از فلنج و اتصال 2 لوله نیاز است که از روش جوش دادن استفاده می شود. به همین جهت برای جداسازی می توان آن ها را برش داد. در حقیقت به راحتی می توان فلنج ها را باز کرد و پیچ و مهره این اتصالات را از هم جدا کرد. به همین منظور برای جلوگیری از نشتی بین دو فلنج از واشر آب بندی استفاده می شود.

کاربرد اتصالات فلنجدار چیست؟

هزینه فلنج نسبت به جوشکاری بسیار زیاد است. اما به دلیل مزیت های زیادی که در استفاده از آن ها دیده می شود؛ توانسته است رضایت بسیاری از مشتریان را جلب سازد.

  • تغییر سایز و ابعاد لوله در اتصالات فلنجدار دیده می شود.
  • در این لوله ها اتصال به تجهیزات با سرعت بهتری انجام می شود. به عنوان مثال در اتصالات پمپ، کمپرسور این ویژگی به خوبی دیده می شود.
  • در اتصالات تغییر متریال و نوع لوله وجود دارد.
  • اتصال به تجهیزات و ابزار دقیق که به کالبیراسیون نیاز دارند در آن ها مشاهده می شود.
  • اتصال به شیر و دیگر اقلام به منظور تعویض
  • اتصال به لوله که نیازمند جداسازی است.

انواع اتصالات فلنجدار

اتصالات فلنجدار را  می توان بر اساس ساختمان و کاربردهایی که دارند دسته بندی کرد، به همین جهت چند دسته از آنان را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 لبه ‌دار یا برآمده Raised Face Flange

در این فلنج دیده می شود که سطح آن نسبت به حاشیه دارای برآمدگی بیشتری است که در بالا از محل سوراخ ها قرار گرفته است. در این مدل می توان کاربرد بیشتری از آن را نسبت به دیگر فلنج ها دید. استفاده از آن در بسیاری از صنایع گسترش یافته است. همچنین می توان از آن ها در انواع واشر آب بندی استفاده کرد.

فلنج تخت یا Flat Face Flange

سطح این فلنج برآمدگی ندارد و کاملا صاف است. علت صاف بودن آن بر آن است که باعث می شود گسکت با استفاده از این موقعیت، بتواند با تمامی سطح فلنج در ارتباط باشد. بنابراین کاربردی که در فلنج وجود دارد برای پمپ و شرایطی است که گشتاور، ناشی از فشردگی گسکت به فلنج امکان دارد فشار وارد کند.

دنده ای یا Threaded Flange

فلنج رزوه ای با نام دنده ای هم معروف شده است. این فلنج دارای رزوه هایی است که در قسمت داخلی آن قرار گرفته است. بنابراین با ویژگی که این نمونه از فلنج ها دارند نیازی نیست که از آن برای استفاده در لوله ها، از جوشکاری استفاده شود. این اتصال از طریق رزوه متصل می شود. فلنج به لوله ای که دارای رزوه خارجی هستند، اتصال پیدا می کند. بنابراین از فلنج دنده ای که برای فشار های پایین و قطر های کم استفاده می کنند.

رینگ جوینت یا Ring Type Joint Flange

در این نمونه از فلنج معمولا از یک رینگ در دو صفحه فلنج استفاده می شود. بنابراین بعد از اتصال دو فلنج با پیچ و مهره در فشار قرار می گیرد و آب بندی در آن انجام می شود. این نوع از فلنج ها در شرایطی که سیستم با فشار و دما های بالا درگیر می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

فلنج گلودار یا weld neck flange

با توجه به بخش مخروطی که در این فلنج وجود دارد، از آن با عنوان گلودار یاد می کنند. در بخش مخروطی این فلنج، گلویی قرار گرفته شده است که در لوله کشی بسیار پر کاربرد است.

فلنج اسلیپون یا Slip On Flange

اسلیپون نیازی به جوش مورد ندارد بنابراین می تواند نسبت به موقعیت فلنج تنظیم شود. بنابراین جایگزین بسیار خوبی برای فلنج گلودار است.

فلنج کور Blind Flange

این فلنج‌ دارای تفاوت با دیگر فلنج ها است. چرا که استفاده از آن به منظور عبور سیالات نیست. بلکه دارای یک مجرای خروجی است که بخشی از آن مسدود است و برای بستن انتهای لوله کاربرد دارد.

لپ جوینت Lap Joint Flange

این قلنج دارای برجستگی سطح مربوطه به گسکت را ندارد، اما این ویژگی در آن به یک مزیت بدل شده است. زیرا دیگر نگرانی از بابت تنظیم کردن سوراخ در آن ها وجود ندارد، بنابراین با توجه به کاربرد اتصال فلنجی لپ جوینت که در پروژه هایی برای باز و یا بسته کردن مکرر مورد توجه قرار می گیرد، بسیار مناسب تر خواهد بود.

ساکت ولد یا Socket Weld Flange

ساکت ولد  به جوشکاری از خارج و از داخل نیاز دارد زیرا اگر جوشکاری از داخل را انجام نگیرد، در آن مقاومت استاتیکی افزایش پیدا می کند. استفاده از این فلنج‌ در سیستم ‌هایی با قطر لوله کم و فشار کاری بالا بسیار قابل توجه است.

جمع بندی

همانطور که می دانید با کمک اتصلات می توان روند مربوط به لوله کشی را راحت تر انجام داد. به همین جهت با بررسی اتصالات فلنجدار توانستیم کاربرد و مزایای استفاده از آن را دریابیم. چرا که برای ایجاد تغییرات بسیار مناسب هستند و در صنایع بسیاری چون؛ صنعت نفت و گاز، آب و فاضلاب، ساخت محفظه خلا و صنایع غذایی بسیار پر کاربرد هستند.