در حال نمایش 10 نتیجه

امروزه تولید لوله و اتصالات افزایش قابل توجهی داشته است. استفاده از اتصالات چدنی در این بین هم بسیار قابل رشد بوده است. به صورتی که این اتصالات با قابلیت ها و ویژگی های جدید خود می توانند به راحتی خود را در بسیاری از کار ها فراهم آورند. ماهیت استفاده از اتصالات چدنی با توجه به انتقال انواع سیالات مختلف از نقطه ای به نقطه ی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

چدن یکی از آلیاژ های اهنی محسوب می شود که مانند دیگر عناصر مانند آهن، کربن، سیلیسیم، منگنز و گوگرد تولید می شود. با توجه به ویژگی که در تولید انواع اتصالات وجود دارد، اتصالات از تنوع بالایی برخوردار است. با توجه به کاربردی که دارد می تواند برای هر بخش از صنایع مورد استفاده قرار گیرد.

مزایای استفاده از اتصالات چدنی

استفاده از انواع عناصر و آلیاژ هایی که در تولید انواع اتصالات مورد استفاده قرار می گیرند، با توجه به نوع کارایی که دارند؛ می توانند در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار گیرند.

در واقع اتصالات چدنی با طول عمر بالایی که دارند می توانند بسیاری از مصرف کنندگان را راضی نگه دارند. از اتصالات، بیشتر در سیستم های آبرسانی و خطوط انتقال آب و فاضلاب استفاده می شود. البته به جز این مورد در موارد دیگری هم از اتصالات  استفاده می شود.

با توجه به بررسی های اتصالات چدنی با لوله و اتصالات فلزی، این اتصالات به نسبت اتصالات فلزی کمتر دچار پوسیدگی می شوند. استفاده از آن ها هزینه بر نبوده و بسیار مقرون به صرفه است.در ضمن در صورت گرفتگی لوله با استفاده از دستگاه تراکم هوا می توان آن را باز کرد.

کاربرد استفاده از اتصالات چدنی

اتصالاتی که امروزه تولید می شوند از جنس موادی چون فلزات و پلیمر ها هستند. بنابراین دارای مزایا و معایبی در استفاده هستند. همچنین این اتصالات دارای کاربرد های متنوعی هستند که به چند دسته تقسیم می شوند:

  • اتصالات دارای ساختاری هستند که دارای آلیاژ هایی مانند، آهن، سیلیسیم و کربن هستند. بنابراین با ویژگی هایی که دارند می توانند در برابر پوسیدگی و خوردگی مقاومت بالایی داشته باشند.
  •  استحکام بالای این محصول  می تواند در برابر بسیاری از فشار ها و ضربات مقاومت از خود نشان دهند.
  •  بسیار مقرون به صرفه هستند.
  •  نصب کردن این اتصالات بسیار آسان است. بنابراین به کار ها سرعت می بخشد.
  • باعث شده است تا در کاهش سرو صدا نقش جدی داشته باشد.
  • نصب اتصالات چدنی می تواند برای کاهش لرزش بسیار موثر باشد.

انواع اتصالات چدنی کدام ها هستند؟

این محصول از چدن و یا چدن داکتیل ساخته شده است. اتصالات دارای انواع مختلفی هستند که به صورت کلی به دو دسته، به اتصالات چدنی فلنج دار، اتصالات چدنی فاضلاب  تقسیم می شوند. بنابراین هر کدام دارای کاربرد و ویژگی های مخصوصی هستند.

اتصالات فلنج دار چدنی

اتصالات فلنج دار چدنی به صورت یک تکه تولید و ارائه می شود. بنابراین از فلنج هستند.

اتصالات چدنی فاضلاب

چدنی فاضلابی ، دارای یک سر کاسه ای شکل است و دارای کاربردی برای استفاده از اتصال لوله می باشد.

هم چنین براساس نوع کاربردی که دارند و به چند دسته تقسیم می شوند؛ از مهم ترین آن ها به عبارت زیر است:

زانو فلنج دار چدنی:

کاربرد  این زانو برای تغییر جهت مسیر لوله استفاده می شود و می توانند در زاویه های مختلف 90 و 45 درجه تولید شود.

سه راهی فلنج دار چدنی:

از انواع اتصالات چدنی برای انشعابات یا تغییر مسیر لوله مورد استفاده قرار می گیرد. این سه راهی دارای انواع مختلفی هستند و در بسیاری از موارد مانند؛ آب و فاضلاب، کشاورزی و… استفاده می شود.

اتصالات چدنی

کمربند چدنی:

این نمونه از اتصالات هم از انواع اتصالاتی چدنی محسوب می شود، که برای انشعاب گرفتن از خطوط لوله مورد استفاده قرار می گیرد. این اتصالات از جنس چدن خاکستری داکتیل است که از 2 بخش کمربند و نافی ساخته می شوند. بخش نافی هم به صورت رزوه ای یا فلنج دار تولید می شود و مورد استفاده قرار می گیرد.

تبدیل فلنج دار چدنی:

تبدیل فلنج دار با اسم کاهنده هم شناخته می شود. در واقع نمونه دیگری از اتصالات چدنی است که در کاهش و با افزایش سایز لوله و اتصالات مورد استفاده قرار می گیرد. در سایز هایی چون 2 تا 24 اینچ وجود دارد.

دریچه های چدنی:

نمونه های دیگری از اتصالات که در صنعت فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد، دریچه چدنی است. دریچه چدنی از چدن خاکستری و یا چدن داکتیل است که برای پوشش منهول های فاضلاب در بخش های مختلفی به منظور کنترل آب، برق و گاز مورد استفاده قرار می گیرد.

اتصالات چدنی با چه قیمت هایی تولید می شود؟

عوامل بسیاری در تعیین قیمت اتصالات دخیل است. به همین دلیل به علم بر این موضوع می توان قیمت های نهایی اتصالات را حدس است. بیشتر از همه باید به تحریم ها و مشکلات اقتصادی ایران توجه داشت که بر قیمت خیلی از متریال ها تاثیرگذاشته است. علاوه بر این موضوع موارد دیگری، چون برند، شرکت تولید کننده، کیفیت هم بر نوسان قیمت تاثیرگذار است. به همین جهت برای انتخاب یک محصول باید موارد بسیاری را مدنظر قرار داد.

بررسی سالم بودن لوله ها و اتصالات چدنی

خرید و نصب اتصالات چدنی نیازمند بهره گیری از افراد متخصص و با تجربه کافی در این زمینه است. کارشناسان این حوزه در زمان تهیه اتصالات چدنی  اندازه ها و استانداردهای مربوط به صنعتی که اتصالات را برای آن خریداری می کنند در نظر می گیرند.

انتخاب دقیق نوع و اندازه مناسب  و استاندارد مربوطه از اساسی ترین پارامتر های انتخاب اتصالات چدنی  است و همچنین به این موضوع آگاه هستند که اتصالات چدنی قبل از نصب و استفاده باید مورد بررسی قرار گیرند تا از سلامت آنها اطمینان حاصل شود.

به این صورت که ابتدا به صورت چشمی ظاهر آن را بررسی می کنند و سپس با وارد کردن ضربات کوچک به وسیله یک میله و یا آهن دیگر و شنیدن صدای ضربه وجود ترک ها و یا شکاف های احتمالی را تشخیص  می دهند.در لوله های چدنی اگر فقط قسمتی حتی کوچک ترک یا شکاف داشته باشد کل لوله بی استفاده خواهد شد.

قیمت لوله چدنی

قیمت لوله چدنی با توجه به عوامل مختلفی مانند نوع لوله، قطر، طول، ضخامت و وزن آن تعیین می شود. به طور کلی، قیمت لوله چدنی نسبت به سایر لوله های فلزی مانند لوله های فولادی و آلومینیومی بیشتر است.بر اساس آخرین قیمت های اعلام شده در بازار، قیمت لوله چدنی فاضلابی داکتیل با قطر 110 میلی متر و طول 6 متر در حدود 150,000 تومان است.

قیمت لوله چدنی فاضلابی داکتیل با قطر 150 میلی متر و طول 6 متر نیز در حدود 220,000 تومان است.قیمت لوله چدنی آبرسانی داکتیل با قطر 160 میلی متر و طول 6 متر در حدود 230,000 تومان است. قیمت لوله چدنی آبرسانی داکتیل با قطر 200 میلی متر و طول 6 متر نیز در حدود 310,000 تومان است.البته این قیمت ها تنها قیمت های حدودی هستند و ممکن است در مناطق تفاوت قیمت داشته باشد. برای اطلاع از قیمت دقیق لوله چدنی، می توانید با کارشناسان مجموعه اتصال آنلاین تماس بگیرید.

در ادامه به بررسی قیمت برخی از انواع لوله چدنی با توجه به عوامل مختلف می پردازیم:

  • نوع لوله: لوله های چدنی به دو دسته کلی داکتیل و خاکستری تقسیم می شوند. لوله های داکتیل مقاومت بیشتری نسبت به لوله های خاکستری دارند و قیمت بالاتری نیز دارند.
  • قطر لوله: هر چه قطر لوله بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر می شود.
  • طول لوله: هر چه قدر طول لوله بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر می شود.
  • ضخامت لوله: هر چه ضخامت لوله بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر می شود.