وبلاگ

لوله سبز چیست ؟ 6 تفاوت لوله سبز و سفید که باید بدانید

لوله سبز چیست؟

لوله سبز و سفید (پلی پروپیلن) به محض ورود خودشان به صنعت، توانستند محبوبیت بسیار زیادی پیدا کنند. وجود خصوصیات متنوع و رفع مشکلات ناشی از لوله های فلزی و غیر مقاوم در این لوله ها، باعث شده تا آن ها با تنوع رنگ در بازار وجود داشته باشند. لوله سبز و لوله سفید، دو نمونه از انواع لوله پلی پروپیلن موجود در بازار هستند که می توانند با مقاومت بالای خودشان، برای سیستم های آبرسانی مورد استفاده قرار گیرند. انتخاب میان لوله سبز و لوله سفید برای افرادی که اطلاعاتی در مورد این دو لوله و خصوصیات هر کدام ندارند، کار آسانی نیست. از این رو قصد داریم در ادامه این مقاله در مورد تفاوت این دو لوله و جزئیات لوله سبز و اتصالات آن صحبت کنیم.

قیمت لوله سبز

لوله سبز یک نوع لوله پلیمری از جنس پلی پروپیلن است که مقاومت بسیار بالایی در برابر پوسیدگی، فرسایش، حرارت بالا و … دارد. همچنین این لوله می تواند در برابر نشتی مقاومت کرده و برای انتقال سیالات حساس که نشت کردن مقدار کمی از آن ها می تواند ضرر مالی به همراه داشته باشد، مورد استفاده قرار گیرد. البته در حال حاضر بیشترین کاربرد لوله سبز در صنعت ساختمان سازی، لوله کشی ساختمان و داروسازی می باشد.

قیمت لوله سبز با لوله سفید تک لایه (آذین) تفاوت چندانی ندارد. هر دو این لوله ها بر اساس ابعاد و ضخامت تولیدی قیمت گذاری می شوند. لوله های سبز معمولا با شاخه های 4 یا 6 متری به فروش می روند که می توان بر اساس نیاز، هر کدام از این لوله ها را خریداری کرد. بدیهی است که قیمت لوله های سبز با شاخه های 6 متری بیشتر از قیمت لوله های سفید با شاخه های 4 متری است.

قیمت لوله سبز بر اساس ابعاد لوله نیز محاسبه می شود. این لوله ها در ابعاد مختلف تولید می شوند و هر چقدر سایز آن ها بزرگ تر باشد، قیمت خریدشان نیز بالاتر می رود. برای اطلاع از قیمت لوله سبز، مراجعه به فروشگاه های ارائه دهنده این لوله ها پیشنهاد می شود. در این صورت از قیمت بروز این لوله ها مطلع خواهید شد.

 اتصالات لوله سبز

لوله های سبز بدون زاویه و در سطح مقطع های گوناگونی تولید می شوند. استفاده از این لوله ها با مقاومت بالا، می تواند به صاحبان ساختمان ها این امکان را بدهد تا با کمترین آسیب تا چندین سال از لوله های سبز استفاده کنند. برای متصل کردن لوله های سبز به یکدیگر، هیچ راهی بهتر از این نیست که از اتصالات لوله سبز استفاده شود. این اتصالات می توانند با ایجاد انشعاب در لوله ها، سیستم آبرسانی و سیالات را به بهترین شکل ممکن طراحی کنند.

به منظور متصل کردن انواع لوله های سبز به یکدیگر، می توان از اتصالات مختلفی استفاده کرد که هر کدام ویژگی های خاص خودشان را دارند. انتخاب اتصالات مناسب بستگی به نوع سیالی که قرار است از طریق این لوله ها منتقل شود دارد. همچنین، می بایست بر حسب نوع لوله و محصل نصب آن، اتصالات مناسبی را بدین منظور انتخاب کرد. به طور کلی اتصالات لوله سبز همانند لوله و اتصالات سفید به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

اتصالات سبز

  • اتصال چسبی

لوله های سبز می توانند با اتصال چسبی به یکدیگر متصل شوند. اتصالات چسبی به گونه ای طراحی شده اند که مقاومت بالایی در برابر دما و رطوبت دارند. به همین خاطر به راحتی باعث باز شدن لوله های سبز از یکدیگر نخواهند شد؛ اما در مواقعی که نیاز به استفاده از اتصالات مطمئن تری است، باید از اتصالات پیچی یا رزوه ای استفاده کرد.

  • اتصال پیچی یا رزوه ای

اتصال پیچی یا زروه ای، یکی از انواع اتصالاتی است که می توان برای لوله سبز انتخاب کرد. همانطور که از نام این نوع اتصالات مشخص است، آن ها به صورت پیچی تولید شده اند. به کار رفتن رزوه مقاوم به خوردگی از جنس کروم و یا فلزات دیگر در این اتصالات، باعث مقاوم سازی آن ها شده است. به طوری که حتی می توان برای سیالاتی که دارای خاصیت خوردگی می باشند، از این نوع اتصال استفاده کرد.

 این اتصالات دارای تنوع بسیار زیادی هستند و با زاویه های مختلف نیز قابل استفاده اند. بنابراین، در مواقعی که نیاز به ایجاد انشعاب و یا اتصال با زاویه در لوله های مختلف باشد، می توان از لوله های سبز با اتصال پیچی استفاده نمود. سه راهی لوله، زانویی، بوشن، بست لوله، شیر فلکه کامل و … از جمله اتصالات لوله های سبز می باشند که می توانند بر اساس نیاز در سیستم لوله کشی استفاده شوند.

خرید لوله سبز

لوله های سبز در کنار لوله های سفید پلی پروپیلن، می توانند برای انتقال آب آشامیدنی و سیالات مختلف مورد استفاده قرار گیرند. لوله سبز، در ابعاد مختلف و در شاخه های 4 یا 6 متری به بازار عرضه می شود که می توان بر حسب نیاز هر یک از این لوله ها را خریداری کرد.

در صورت نیاز به خرید لوله پلی پروپیلن، ابتدا باید ویژگی های این لوله ها و ایمن بودن آن ها را در برابر مصارف صنعتی مورد نظر خود بررسی کنید. سپس با توجه به ابعاد مورد نیاز، اقدام به خرید لوله سبز در شاخه های 4 یا 6 متری نمایید. این لوله ها در برندهای مختلفی تولید می شوند که می توانید بسته به کیفیت برند و مشهوریت آن ها، هر یک از این لوله ها را انتخاب نمایید.

خرید لوله سبز با قیمت مناسب

لوله سبز

 تفاوت لوله سبز و سفید

همانطور که در این مقاله اشاره کردیم، لوله سبز و لوله سفید هر دو از جنس پلی پروپیلن می باشند. مقاومت این پلیمر در برابر حرارت، فشارهای سنگین و ضربه بسیار بالاست. به طوری که امکان استفاده از این لوله ها تا سالیان سال، بدون هیچ پوسیدگی و شکستگی وجود دارد. لوله سفید و سبز هر دو جایگزین خوبی برای لوله های فلزی موجود در بازار هستند و می توانند برای سیستم های آبرسانی و انتقال سیالات مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

سوالی که معمولا در میان خریداران لوله سبز و لوله سفید پیش می آید این است که تفاوت این دو لوله در چیست؟ به طور کلی، هر دو لوله از جنس پلی پروپیلن می باشند و به کار رفتن پلیمر در آن ها باعث افزایش مقاومت این دو لوله شده است. بنابراین، از نظر جنس این دو لوله با هم مشابه هستند و تفاوت عمده ای ندارند. فقط در لوله های سبز یک نوع رنگ به کار رفته و باعث شده تا آن ها با این نام شناخته شوند.

البته از نظر کارایی، لوله سفید با لوله سبز تفاوت هایی نیز دارد. در ابتدای ورود لوله های سبز، در برخی از سیستم های آبرسانی از این لوله استفاده شد. ولی کم کم متوجه شدند که لوله های سبز می توانند باعث تحت تاثیر قرار دادن کیفیت آب آشامیدنی شوند. در واقع ریز دانه های رنگ سبز در این لوله، به آب آشامیدنی منتقل می شدند و کیفیت آن را تحت تاثیر قرار می دادند. به همین خاطر در حال حاضر لوله های سفید کاربرد بیشتری در صنعت آبرسانی دارند و در کمتر ساختمانی از لوله های سبز برای لوله کشی استفاده می شود.

فارغ از این موضوع در مواردی که نیاز به نصب لوله به صورت روکار باشد، بهتر است به دلیل زیبایی از لوله های سفید تک لایه استفاده شود. چرا که لوله های سبز نمی توانند ظاهر زیبایی در یک محیط داشته باشند و بهتر است به صورت توکار مورد استفاده قرار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *