نصب آبیاری قطره ای

امروزه با استفاده از روشهای مختلف برای آبیاری مزارع و باغات استفاده می شود تا بتواند در مصرف آب صرفه جویی نموده و بهره وری را افزایش دهند. آبیاری قطره ای از مهمترین روشهای رایج می باشد که با استفاده از تجهیزاتی خاص، آب را با کمترین  فشار و به شکل قطره به گیاهان و درختان می رسانند. کیفیت و چگونگی نصب آبیاری قطره ای مساله ای بسیار مهم و ضروری است زیرا تاثیر مستقیم بر نحوه عملکرد سیستم و میزان بازدهی آن دارد.

آبیاری قطره ای چیست

با استفاده از این روش می توان مقادیر کم فشاری از آب را به صورت مستقیم به گیاهان در مزارع کشاورزی و باغها رساند. تجهیزات به کار رفته شامل لوله های فشار پایین و قطره چکان ها، صافی ، اتصالات و شیرآلات و غیره برای انتقال جریان آب است.قطره چکان ها به گونه ای طراحی شده اند که می توانید آن را در داخل لوله و یا به صورت جداگانه بر روی لوله نصب نمایید.

نصب آبیاری قطره ای شامل تجهیزات و مراحل خاصی می باشد که در ادامه به آن می پردازیم.

اساس کار آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای بر این اساس طراحی میشود تا در مصرف آب تا 100 برابر صرفه جویی شود . این مسئله نه تنها برای مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند بسیار سودمند است بلکه در این زمان که تمام دنیا با کم آبی و خشکسالی رو به رو هستند بسیار مناسب است.

طراحی آبیاری قطره ای برای بهینه سازی مصرف آب صورت میگیرد طوری که با کمترین حجم آب بیشترین بهره را میبرد. به عنوان مثال شما با داشتن یک منبع 1000 لیتری میتوانید آب مصرفی 50 درخت در فصل گرما برای مدت زمان یک هفته سیراب نگهدارید در حالی که این حجم آب بصورت سنتی فقط برای 1 بار میتواند 50 درخت شما را سیراب کند.

در سیستم آبیاری قطره ای آب به صورت هدفمند و به اندازه کافی به گیاهان میرسد و از رشد علف های هرز جلوگیری میشود. در این سیستم درختان عمقی تر آبیاری میشوند که برای ریشه دادن گیاه بسیار مفید است. همچنین میتوان با استفاده از این سیستم سموم مورد نظر و انواع کود ها را به خاک گیاهان و درختان تزریق کنیم.

آب به وسیله پمپ سیستم از منبع به شبکه لوله های آبیاری پمپاژ می شود و سپس فیلتر شده و مستقیما به پای گیاه ریخته می شود.هدر رفت آب در این فرآیند بسیار پایین است و همچنین می توانید زمان و میزان جریان آب را تنظیم نمایید.

مزایای آبیاری قطره ای

 • کاهش مصرف آب
 • کاهش تبخیر آب
 • صرفه جویی در انرژی و هزینه و زمان و کود دهی
 • تسهیل روند زراعت
 • کنترل رشد علف هرز
 • کنترل رطوبت خاک
 • آبیاری یکپارچه با قابلیت کنترل

 

نصب آبیاری قطره ای

 

اجزای سیستم آبیاری قطره ای

برای نصب آبیاری قطره ای تجهیزات خاصی مانند پمپ، منبع، لوله های پلی اتیلن، فشارسنج، فیلتر، دبی سنج و سایر لوازم نیاز است. در ادامه به معرفی آنها می پردازیم

 • سیستم انتقال آب

در این سیستم از لوله های اصلی، نیمه اصلی، رابط یا لوله های آب ده  استفاده می شود. لوله اصلی همان لوله ای است که تمامی تجهیزات در مسیر سیستم بر روی آن نصب می شود و همچنین به چند لوله نیمه اصلی متصل می باشد.

در ادامه لوله های نیمه اصلی به رابط های توزیع و در نهایت به لوله های آب ده  یا قطره چکان ها وصل می شوند. لوله های آب ده به صورت موازی در کنار گیاهان قرار می گیرد. جنس لوله ها معمولا پلی اتیلنی می باشد و دلیل استفاده از این نوع لوله ها را می توان ویژگی های خاص آن نام برد که عبارتند از

 • نصب آسان و سریح
 • جابجایی آسان
 • دوام و طول عمر مفید
 • ایستگاه فیلتراسیون

فیلتراسیون از بخش های مهم و اصلی سیستم آبیاری قطره ای به شمار می رود که  به طراحی و عملکرد دقیقی نیاز است. فیلترها و صافی ها به منظور ممانعت از جذب و ورود رسوبات و گل و لای و مواد معلق در آب در داخل سیستم به کار گرفته می شود در غیر اینصورت ممکن است اجزای آن دچار گرفتگی و انسداد شوند.

 • سیستم کنترل و تنظیم فشار

تنظیم و تامین فشار مورد نیاز برای به جریان افتادن آب در درون سیستم از طریق پمپ امکان پذیر است. انواع مختلفی از پمپ ها وجود دارد مانند پمپ های شناور که برای پاسخگویی به نیاز سیستم کافی است. در برخی موارد با وجود مخزن یا منبع می توانید از پمپ های سانتریفیوژ استفاده نمایید.

پمپ شدت جریان استاندارد درون لوله ها را تنظیم می کند. فشار بالای آب به لوله ها و قطره چکان ها آسیب و خسارت وارد می کند و اگر سیستم دچار افت فشار شود به مقدار کافی آب به محصولات کشاورزی نمی رسد.

 • تجهیزات و شیرآلات تخلیه هوا

به دلایل گوناگونی امکان وجود هوا در سیستم آبیاری قطره ای زیاد است بخصوص در شرایطی که زمین شیب دار می باشد. در چنین وضعیتی وقتی سیستم خاموش باشد آب از داخل لوله ها به پایین دست تخلیه و خارج می شوند در نتیجه منجر به پرشدن لوله ها از هوا خواهد شد. بنابراین نصب تجهیزات تخلیه هوا مانند فشار سنج، دبی سنج و شیر یکطرفه نیاز است.

 • شیرآلات و اتصالات

در این سیستم شیرآلات مختلفی نیاز  است مانند شیرهای ایزوله، شیرهای کاهنده فشار و سایر اتصالات.

باید در انتخاب جنس و کیفیت این لوازم دقت داشته باشید زیرا ممکن است  به خوبی آب بندی نشده باشند و همچین سیستم را دچار افت فشار نمایند و به مرور زمان باعث ایجاد اختلال و در نهایت آسیب به سیستم خواهد شد.

شیر فلاشینگ از دیگر اجزای سیستم است که معمولا در انتهای آن قرار دارد که هر چند وقت یکبار باز می شود و وظیفه  اصلی آن فلاش نمودن آب، یعنی گردش و شستشوی سیستم را انجام می دهد که هرگونه گرفتگی را برطرف نموده و از سیستم خارج می شود در نتیجه به افزایش عمر تجهیزات و لوله ها کمک فراوانی می کند. همینطور شیر های اصلی برای قطع و وصل جریان اصلی آب ، شیر های فرعی برای قطع و وصل جریان فرعی آب مورد استفاده قرار میگیرند. همچنین اتصالاتی مانند زانو ، سه راهی ، انشعاب گیر ، کمربند و… در سیستم آبیاری کاربرد دارند.

 • ونتوری

انژکتور تزریق کود جهت تزریق کود و علف کش ها و سموم دفع آفات به شبکه آبیاری به کار می رود. نیاز به نیروی برق ندارد و در همه سیستم ها تعبیه می شود. همچنین می تواند سیستم را پاکسازی نموده و مانع از گرفتگی می شود.

 • کنترل کننده ها

این ابزار و تجهیزات قسمت تمام کننده سیستم می باشد که کنترل و برنامه ریزی زمان آبیاری را بر عهده دارد. در حال حاضر این سیستم ها به فن آوری دیجیتالی یا اصطلاحا هوشمند تجهیز شده اند و به مراتب مکانیزم عملکرد بهتری را ارائه می کند. در بعضی سیستم ها که به تایمر و شیر برقی مجهز هستند ، حتی میتوان در زمان دلخواه و به اندازه دلخواه با برنامه های از پیش تعیین شده آبیاری را انجام داد . همچنین به صورت آنلاین با استفاده از تلفن همراه و از راه دور میتوان جریان آبیاری را قطع و وصل کرد.

اجرای سیستم آبیاری قطره ای

امروزه با داشتن دانش و تکنولوژی طراحی، نصب و اجرای سیستم آبیاری قطره ای کاری ساده تر و آسانتر شده است.محاسبات و معیارهای خاص و روش های متفاوتی برای طراحی و نصب آبیاری قطره ای وجود دارد. برای مثال می توان به نوع کشت و گیاهان مورد نظر اشاره نمود.

در ادامه به بعضی از این موارد اشاره می شود

 • شیب مناسب برای آبیاری قطره ای
 • نوع خاک و آب و نتایج آزمایشات آنها
 • شرایط آب و هوای ناحیه
 • ابعاد زمین و منطقه مورد نظر آبیاری
 • کیفیت تجهیزات و لوازم سیستم
 • میزان بودجه

به طور کلی اجرای سیستم آبیاری مناسب با اهداف مورد نظر، نیاز به مهارت و تخصص دارد و باید برای انجام آن با مشاوران و مهندسین مجرب در این حوزه مشورت نمایید.

محاسبات آبیاری قطره ای

دراین سیستم محاسبات از اجزای کوچکتر یعنی گیاه و قطره چکان آغاز می شود و در ادامه مسیر خطوط، تمامی تجهیزات تا رسیدن به کل سیستم یعنی مخزن محاسبه می شوند.

به عنوان مثال مقدار آبی که هر گیاه نیاز دارد با توجه به اندازه نفوذ در خاک و دبی قطره چکان ها، محاسبات انجام می شود و همچنین طول لوله ها برای تعداد ردیف های مورد نظر به همراه قطر لوله های نیمه اصلی جهت تامین آب و سایر موارد تا انتهای سیستم انجام می شود.

انواع روش های اجرای آبیاری قطره ای

 • آرایش یک طرفه

در این متد از یک ردیف خط لوله با قطر 16 میلیمتر، برای انتقال آب از طریق قطره چکان ها به پای گیاه استفاده می شود. به شکلی که لوله از کنار گیاهان عبور کرده و قطرات آب را دقیقا به گیاه می رساند.

 • آرایش دو طرفه

در این متد از دو ردیف خط لوله موازی با قطر 16 میلی متر استفاده می شود یعنی از دو طرف کشت گیاه لوله های فرعی عبور می کند.

 • آرایش لوپی یا حلقه ای

در این روش نیز از یک خط لوله 16 میلیمتری در یک طرف از ردیفی که گیاهان کاشته شده است استفاده می شود که در آن،  لوله سه راهی فشاری  و یک خط لوله دیگر به قطر 16 میلی متر به لوله اصلی انشعاب می شود .

برای آبیاری درختان نیز به صورت یک حلقه به دور آنها به کار می رود.

 • آبیاری قطره ای زیر پوستی

این متد شبیه آبیاری قطره ای آرایش دو ردیفه می باشد اما در اجرای آن مقداری از خاک برداشته می شود و لوله ها در زیر سطح خاک قرار می گیرند. این روش نسبت به سایر روش ها محبوب تر بوده و طرفداران بیشتری دارد.

 • آبیاری قطره ای نواری

در این متد از نوار به جای لوله های انتقال استفاده می شود که ضخامت آنها کمتر است. این نوار های پلاستیکی به نام نوار تیپ هم مشهورند.

قطره چکان ها با فواصل نزدیکی کنار هم چیده می شوند و به صورت یکنواختی جریان آب را انتقال می دهند.

انواع نوار آبیاری

 • نوار قطره ای بغل دوخت
 • نوار قطره ای وسط دوخت
 • نوار قطره ای پلاک دار
سخن پایانی

استفاده از سیستم آبیاری قطره ای مزایای زیادی به همراه دارد و از بخش های مختلفی تشکیل شده است بنابراین با توجه به راهنمای اجرا می توانید نوع طراحی سیستم آبیاری قطره ای را بر مبنای روشهای ذکر شده انتخاب کنید.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات مورد نیاز خود و همچنین خرید محصولات آبیاری قطره ای با مهندسین و مشاورین فروشگاه اتصال آنلاین تماس بگیرید.